Tena Šarčević bit će na čelu RatCat kolektiva i naredne dvije godine, odlučila je Skupština te šibenske udruge na redovnoj sjednici održanoj sredinom veljače u Tunelu.
Nova, stara predsjednica funkciju je prije četiri godine preuzela od prvog predsjednika i jednog od osnivača RatCat kolektiva, Andrije Bakule, koji se scenom danas bavi u ustanovi Tvrđava kulture odakle budnim okom prati napredak starog tima. Slično kao taj mladi DJ, povjesničar i promotor, svestrana je i potvrđena predsjednica Šarčević, inače novinarka sa zagrebačkom adresom.
Elektroničkom scenom počela se profesionalno baviti kroz medijski angažman, objavljujući vijesti i zapažene reportaže u Jutarnjem listu i drugim nacionalnim medijima. Kako je ljubiteljica tog glazbenog žanra, s vremenom se sve više počela baviti scenom izvan svog novinarskog posla, angažirajući se na različitim razinama djelovanja hrvatske elektronike i danas je sigurno jedna od najupućenijih osoba po pitanju nacionalne elektroničke glazbe, njezina razvoja i mehanizama djelovanja te scene.
RatCat je njezino ‘dite’ iz ranih medijskih dana. Odmah se uklopila i ostala dio tima, odnosno prva dama kolektiva.
Predsjednica je na sjednici Skupštine u Tunelu izrazila zadovoljstvo zbog rezultata koje je udruga ostvarila u proteklom mandatu.
‘Hvala vam svima na ukazanom povjerenju i hvala što ste odlični. Protekle dvije godine bile su najuspješnije od osnutka kolektiva i gotovo je nevjerojatno da u tako malom gradu, kao što je Šibenik, scena kontinuirano raste i razvija se, nastavši doslovno iz ničega. Po broju programa, raznolikosti i kvaliteti, po posjećenosti publike, po financijskim i poslovnim rezultatima, nekomercijalna scena u Tunelu konkurira puno većima. Nevjerojatna je brojka da smo lani, kao relativno siromašna i kadrovski podkapacitirana udruga u gradu od tridesetak tisuća stanovnika, ugostili 50 inozemnih i domaćih izvođača. Nastavimo li upola tako dobro bit ćemo spektakl’, rekla je predsjednica tijekom inauguracijskog govora u svom klubu Tunelu.
Skupština je na redovnoj sjednici prihvatila novi tekst Statuta udruge koji se nije mijenjao od osnivanja 2018. godine, a valjalo je donijeti brojne izmjene i dopune te ga prilagoditi svim onim promjenama koje su se dogodile tijekom godina. Udruga je na Skupštini promijenila i ime pa se više neće zvati ‘Razvoj alternativnih tehnika civilnog aktivizma tehnologijom – skraćeno RatCat’ nego samo i jedino RatCat. Naime, taj nebulozni naziv osmišljen je u uredu državne uprave u trenutku registriranja udruge 2018. godine jer je zakonodavac tražio hrvatski naziv i ta izvedenica iz slova RATCAT izmišljena je tijekom rasprave sa službenicima u kancelariji, jer u suprotnom ne bi bilo moguće registrirati udrugu.
TUNEL JE TEMA SVIH TEMA
Članovi parlamenta udruge prihvatili su na sjednici financijsko izvješće za proteklo razdoblje i izglasali novi financijski plan za udrugu i njezinu tvrtku kći, RatCat j.d.o.o. za ugostiteljstvo i usluge koja je osnovana radi poslovanja kluba Tunel. Prihodi od prodaje ulaznica, kao glavne gospodarske djelatnosti udruge, lani su udvostručeni u odnosu na 2022. godinu, a značajno su povećane i dotacije. Godina je završena s nešto manje od 40.000 eura prihoda i oko 33.000 eura rashoda.
Tema svih tema, na sjednici je bio Tunel, bilo da se raspravljalo o proteklom razdoblju ili budućnosti. Prostor prokišnjava i sve veći je izazov osigurati njegovo redovno održavanje koje je svakim danom sve skuplje, a novac potreban za sanaciju uglavnom nedostupan jer prostor nema adresu i kućni broj te formalno praktički i ne postoji.
Nekadašnji vojni podzemni kompleks, katastarski se i dalje vodi kao zelena površina, doslovno kao livada. Zaboravljena državna nekretnina još uvijek je ‘ničija zemlja’ i nažalost, nikakvih pomaka vezano za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, od 2018. do danas nije bilo.,
Usprkos svim najavama i obećanjima nadležnih, spora državna birokracija, potresi, hapšenja ministara, smjene, uskoci, birokratski poskoci i druge ‘više sile’, zakočili su razvoj Tunela koji se nalazi u prilično apsurdnoj situaciji. Podupiru ga i financiraju svi, od lokalne samouprave do Ministarstva kulture i medija RH, iako formalno – pravno ne postoji i nema ga na kartama svijeta i svemira.
Članovi Skupštine izrazili su nezadovoljstvo takvim stanjem jer, kako se čulo na sjednici, nikad u povijesti nije bilo više europskog i hrvatskog novca namijenjenog projektima kao što je Tunel, a zbog banalnog papira do tih sredstava je za Tunel nemoguće doći.
Bez uredne papirologije i ulaganja, Tunelu prijeti stagnacija i projekt će se morati ugasiti, a s njime će se ugasiti i taman propupala scena. Baš kad je zaživio clubbing i kad bi se višegodišnja pozitivna iskustva i stečena znanja trebala ugraditi u kreiranje novih sadržaja i programa namijenjenih puno široj populaciji i praktički cijeloj lokalnoj zajednici, projekt bi mogao zamrijeti.
RatCat čuva i održava 10.700 četvornih metara prostora u kojem se može raditi bezbroj dobrih stvari, u interesu Šibenika i svih građana.
Kako je od Nove godine na snazi novi zakon po kojem državna imovina prelazi na upravljanje lokalnoj zajednici, na Skupštini je izražena nada da će se partneri iz Grada Šibenika sada zauzeti za Tunel i rješavanjem papirologije osigurati razvoj scene u tom neformalnom Centru klupske i alternativne kulture grada Šibenika.
Inače, kasnog ljeta 2018. godine s gradskim vlastima je dogovoreno da će RatCat izgraditi u Tunelu scenu, a oni osigurati papire koje je, istini za volju, u proteklom razdoblju vjerojatno bilo nešto teže riješiti jer su takve bile okolnosti na državnoj razini, ali sada nikakvih prepreka više nema.
Mi samo želimo da nam se osiguraju preduvjeti za normalan razvoj, što i jest glavni posao lokalnih vlasti.
‘Oni moraju znati da više nema vremena ni čekanja. Bez tog papira ne možemo se spojiti na gradsku električnu mrežu, vodovod niti odvodnju, a još važnije, ne možemo doći do 90 poto natječaja i novca kojeg ima u obilju. Bez ulaganja nećemo se moći razvijati i jednostavno, sve će propasti. Nadajmo se da će ova superizborna godina ubrzati reflekse birokrata i osigurati nam papir s kojim postajemo kovači svoje sreće. To je jedini plan za iduće razdoblje, to je ujedno i jedini plan i program koji ova udruga ima. Papir, legalizacija, struja, voda, zahodi, javni hrvatski i europski natječaji’, rečeno je na Skupštini.
A za kraj, da vijest o Skupštini ne završi u molu, evo par veselih redaka.
Zbog svojih zasluga, velikog rada i iznimne potpore udruzi RatCat tijekom godina, Skupština je počasnim članovima proglasila prvog predsjednika Andriju Bakulu, dopredsjednika Lovru Kanjera, tajnike iz prva dva mandata Tomislava Rupića i Marijanu Lokas, dugogodišnjeg umjetničkog suradnika Danijela Hrga, novinara i fotografa Valeria Baranovića, predsjednicu Kulturnog vijeća grada Šibenika Moranu Periša, glazbenike; rezidente kluba Tunel i počasne rezidente Edija Kristića, Branimira Ševerdiju, Stipu Širinića i Marijana Felvera, te suradnike u produkciji i tehnologiji Vjekoslava Balina, Joška Sablića, Denisa Perišu, Josipa Burjaneka, Dina Rocu, Stipu Baranovića i Ivicu Crvelina.